• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

AKTUALNOŚCI

Spotkanie Wigilijne

Email Drukuj PDF

Zgodnie z tradycją 16 grudnia 2015 r. wszyscy wychowankowie i pracownicy OREW mieli przyjemność uczestniczyć w Spotkaniu Wigilijnym. W tym wyjątkowym czasie spotkaliśmy się w licznym gronie, by posłuchać czytania Pisma Świętego, połamać się opłatkiem, złożyć sobie życzenia. Z dużą radością wszyscy pomagali udekorować salę, przygotować posiłki, nakryć pięknie stół. Dekorację sali wigilijnej stanowiły stroiki oraz okazała choinka. Nie zabrakło tradycyjnych potraw, które wspólnie przygotowali pracownicy oraz wychowankowie, radosnego kolędowania. Dzięki wspólnemu świętowaniu nasi podopieczni mieli okazję utrwalić sobie znajomość tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych. Oczywiście na zakończenie, odwiedził nas gość, oczekiwany św. Mikołaj, który zostawił podarunki w salach.

 

Mikołajki 2015

Email Drukuj PDF

4 grudnia 2015 r. w Ośrodku obchodziliśmy Mikołajki.
Podczas imprezy mikołajkowej zrealizowane zostały następujące cele: kształtowanie umiejętności rozwiązywania prostych zagadek związanych z zimą i św. Mikołajem, stwarzanie sytuacji sprzyjających integrowaniu się społeczności OREW, wyzwalanie radości i zadowolenia, zdobycie wiedzy o św. Mikołaju, integrowaniu się z rówieśnikami we wspólnej pracy i zabawie, uwrażliwienie na potrzeby innych.
W oczekiwaniu na przybycie Mikołaja wszyscy wychowankowie musieli przywitać się z kolegą/koleżanką np. przez podanie ręki, uśmiech, przybicie piątki. Po powitaniu dzieci wysłuchały legendy o Świętym Mikołaju.
W kolejnej konkurencji rozwiązywano zagadki związane z Mikołajem i zimą. Wraz z opiekunami wychowankowie próbowali swoich sił w pakowaniu prezentów na czas oraz samodzielnym nawlekaniu korali na nitkę, oddzielaniu fasoli od makaronu i picia soczku przez słomkę.
Po tych zmaganiach przyszedł czas na chwilę refleksji, wszyscy wysłuchali opowiadania o tym, jak można kogoś obdarować.
Kolejnym zadaniem było ubieranie choinki. Dzieci ozdobiły choinkę rosnącą na zewnątrz, ozdobami, które wcześniej same wykonały.
W końcu przyszedł wyczekiwany gość, który rozdał upominki. Mikołaj chętnie pozował do pamiątkowych zdjęć z dziećmi. Po tych przyjemnych chwilach nadszedł czas pożegnania, ale Mikołaj obiecał, że za rok znowu odwiedzi dzieci.

 

MAGIA I CZARY, CZYLI ZACZYNAMY ANDRZEJKI

Email Drukuj PDF

1.12.20015r. odbyła się w naszym Ośrodku impreza andrzejkowa pod nazwą „Magia i czary, czyli zaczynamy andrzejki”. Udział w niej wzięli wszyscy podopieczni i pracownicy.
Po wspólnej zabawie Powitance rozpoczęto wróżby: Zawód przyszłości- każdy podopieczny mógł wylosować przedmiot, który symbolizował zawód, np. figurka konia - hodowca koni, szczotka - fryzjer, Szkatułka - z krążącej między uczestnikami zabawy szkatułki losowano karteczkę z przepowiednią, np. pojedziesz w podróż dokoła świata, Zwierzątka i ja - chętne osoby losowały zdjęcie zwierzątka, które odnosiło się do cech charakteru, np. lew - dzielny, odważny, Rzucanie kością też miało na celu zabawę w odkrycie tego, co nas czeka, np. 1- polecisz na księżyc. Wszystkie wróżby traktowano z przymrużeniem oka, jako świetną zabawę. Uczestnicy imprezy mieli również możliwość wzięcia udziału w zabawach: Zagadki, które dotyczyły tradycji andrzejkowych, Tańczą czarodzieje - zabawa taneczna z kapeluszem, czy Supełki zabawa polegająca na rozwiązaniu supełków zawiązanych na linach. Ilość rozwiązanych supełków symbolizowała ilość rozwiązanych problemów.
Zabawa trwała dwie godziny, miała na celu zintegrowanie podopiecznych, budzenie zainteresowania tradycjami i zwyczajami ludowymi, naukę udziału w zabawie oraz przede wszystkim rozbudzanie pozytywnych emocji u uczestników imprezy andrzejkowej.

 

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

Email Drukuj PDF

W dniu 04 listopada 2015 roku podopieczni ośrodka wraz z pracownikami wzięli udział w zorganizowanym w Gospodarstwie Agroturystycznym w Majdanie „święcie pieczonego ziemniaka”. Wyjazd miał na celu stworzenie dzieciom warunków do obserwacji otaczającej nas przyrody i zwierząt gospodarskich w ich naturalnym środowisku, a także ćwiczenie umiejętności zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z ogniem.
Już kolejny raz nasi podopieczni mieli okazję podziwiać uroki jesiennej przyrody zarówno podczas spacerów jak też w trakcie przejażdżki bryczką. Mogli utrwalać sobie wiedzę na temat zwierząt gospodarskich, dotyczącą zarówno samych zwierząt jak i odpowiedniego zachowania się w ich otoczeniu.
Ważnym punktem wyjazdu była tęż integracja grupy podczas posiłku i wspólnych śpiewów przy ognisku.
Ten wyjazd był kolejnym ważnym doświadczeniem dla naszych podopiecznych oraz dla nas samych. Musieliśmy się zmierzyć z pracą w zupełnie innych warunkach niż praca w ośrodku. Mimo iż jesień przywitała nas wietrzną pogodą, to jednak dobre humory nam dopisywały. Na pewno z przyjemnością wybierzemy się tam kolejny raz.

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016

Email Drukuj PDF
1 września 2015r., uroczystym apelem rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Pan Dyrektor Michał Wrzosek powitał serdecznie obecnych na uroczystości rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim wychowanków, zwłaszcza tych, którzy rozpoczynają naukę w naszym Ośrodku. Pogratulował nauczycielom, którzy w wakacje zdobyli kolejne stopnie awansu zawodowego.
W trakcie odczytano listy z życzeniami, które do Dyrektorów, Nauczycieli, Uczniów i Rodziców skierowali: Warmińsko-Mazurski Kurator Oświaty, Starosta Piski.
Następnie Dyrektor odczytał przydział wychowawców do poszczególnych zespołów. Rodzice wraz z nauczycielami udali się na spotkania zespołowe w salach.

Zajęcia wakacyjne

Email Drukuj PDF

Dnia 20.07.2015 roku w Ośrodku Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym rozpoczęły się zajęcia wakacyjne dla wychowanków placówki. Zajęcia te podzielone są na dwa dwutygodniowe turnusy, w których łącznie bierze udział 34 dzieci. Podopieczni są dowożeni lub przyprowadzani do OREW-u, a po zajęciach, do domu. Opiekunowie organizują dzieciom różnego rodzaju zajęcia:

·         -kulinarne - nauka przygotowywania posiłków „pod okiem" dietetyka, przy wykorzystaniu m.in. warzyw z własnego ogródka;

·         -plastyczne - dzieci rozwijają różne techniki artystyczne (malowanie, wyklejanie, lepienie z masy solnej, rysowanie, kolorowanie);

·         -hipoterapia - jest jednym z najbardziej ulubionych zajęć wychowanków;

·         -elementy hortiterapii - pielęgnacja ogródka z warzywami i ziołami;

·         -relaksacja przy muzyce klasycznej;

·         -czytanie bajek psychoedukacyjnych;

·         -spacery do parku, na plac zabaw;

·         -zabawy ruchowe na świeżym powietrzu;

·         -zabawy dydaktyczne (układanie puzzli, gra memory).

Codziennie pomiędzy wyżej wymienionymi zajęciami dzieci mają rehabilitację prowadzoną przez fizjoterapeutów naszego Ośrodka.

Dodatkową atrakcją dla naszych dzieci są przedstawienia teatralne wystawiane przez przyjezdnych aktorów.

Rodzice, opiekunowie naszych wychowanków nie ponoszą żadnych kosztów związanych z zajęciami. W Ośrodku panuje przyjazna atmosfera, dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach.

 


Strona 9 z 21

| OREW W PISZU |